התקשרו עוד היום
shutterstock_1029038719
אור הרשב"י

אור הרשב"י

סיפורים מרתקים מתוך המגזין של ישיבת אור הרשב"י

“עבד עולם”

סיפורו המדהים של רבי עובדיה חבה שהכריז: “אני יהיה העבד של רבי שמעון בר יוחאי עד יום מותי”

אין אדם שנמצא במירון ולא פגש ברבי עובדיה חבה, האיש שרבים מהפוקדים את הציון במירון חייבים לו רבות. רבי עובדיה עושה הכל במירון, מנקה, מבשל וכל מה שנצרך, דמותו הקורנת, הזקן הלבן הארוך והכיפה הבוכרית הם סימני ההיכר שלו. לא אחת הוא נשאל מדוע הוא אינו עוזב אתהצדיק רבי שמעון בר יוחאי, ומדוע הוא עושה הכל כעבד במירון.

לכבוד חג הפסח פגשנו את רבי עובדיה לשיחה ארוכה ומלאת גילויים. כאשר בהמלך השיחה הוא הסכים לפרסם לראשונה פרטים חדשים שמעולם לא סיפר על הקשר שלו עם רשב”י הקדוש.

כבר בתחילת השיחה הוא אומר בבכי ובדמעות: “אני קיבלתי על עצמי להיות עבד עולם של רבי שמעון בר יוחאי”.

איך זה קרה?

ב”ה אני זוכה במשך שנים רבות להיות מהמשמשים בקודש של ציון הרשב”י הקדוש.

לפני 12 שנה חיי השתנו. כאבי ראש חמורים הלכו וחזרו ולא חדלו. ערכו לי בדיקות ועוד בדיקות, אבל לא הצליחו לפענח מה קורה. נכנסתי ויצאתי מבית החולים, וכלום. בינתיים, המצב החמיר. לא הצלחתי להניח תפילין בלי כאבי תופת בקודקוד. עליתי לירושלים כדי להתפלל בכותל המערבי ועל קברו של שמואל הנביא והתחננתי שמקור הבעיה יימצא, שיצליחו לפטור אותי מהייסורים.

 

“אחד ממכריי, אברך ירא שמים שהתעניין מה קרה, הגיע אליי ושאל: ‘למה שלא תלך לרפואה פרטית?. האמת שלא היה לי כסף, והחבר הציע לי מימון.

ביררתי אם זו הלוואה או מתנה, והוא ענה: ‘קודם תחזור להיות בריא, ואחר כך נראה’. עשיתי מספר בדיקות ובסופו של תהליך ביקש ראש המחלקה לשוחח איתי. ‘יש לנו בשורות לא טובות’, הוא אמר. ‘גילינו גידול במוח. גידול קשה שהתפשט’.

באותו רגע הרגשת שסופך קרב?

זה היה רגע שאני מגדיר אותו “התחלת מלחמה”. התחלנו במלחמה גדולה נגד המחלה. הרופאים ביצעו הקרנות, אך דבר לא עזר. המצב רק הלך והחמיר. הכאבים רק התפתחו. ולאחר סדרת בדיקות נוספת זימן אותי הפרופסור למשרדו ואמר לי: ‘צר לי, אבל אין ברירה. אין דרך אחרת מלבד ניתוח מוח מסובך. באורך עשרים שעות ניתוח מורכב מאוד, אבל הוא הסיכוי היחיד’.

הייתי מוכרח לגייס את הרופא הבכיר ביותר, שוב דרך שירות רפואה פרטי, ולשלם מאות אלפי דולרים. אבל מה לא עושים למען החיים? הוצאתי את הדירה שלי למכירה כדי לממן את הניתוח, קבעתי תאריך והתכוננתי בחשש גדול.

“כמה ימים לפני המועד שבתי לבית החולים כדי לערוך בדיקות מקיפות. הרופא בדק אותי שוב, ואז קיים פגישה מיוחדת איתי ועם בני משפחתי סביב המיטה שלי. היו איתו מספר רופאים נוספים שטיפלו בי, והם נראו מוטרדים.

הוא אמר לי: ‘עובדיה, הגידול התפשט כל כך שכבר אין טעם לערוך את הניתוח. סיכויי ההצלחה קלושים מאוד’. שאלתי: אז מה אעשה? והוא ענה: ‘הרפואה כבר לא יכולה לעזור כאן. הניתוח בלתי אפשרי. הגידול ממאיר ושולח גרורות לכל המוח. הפרוגנוזה רעה’. שאלתי מה זה אומר, והוא נאנח: ‘זה אומר שכבר אין הרבה מה לעשות. סיכויי ההישרדות עומדים על שבועיים. יש לך שבועיים לחיות. נצל את הזמן הזה כדי להיפרד מהמשפחה.

איך אתה מקבל את הבשורה הקשה?

“הייתי המום. האבחנה ירדה עלינו כמו פטיש מאה קילו. שבועיים? בני המשפחה היו מבוהלים, ואני יצאתי מבית החולים עם החלטה נחושה אני הולך לרבי שמעון בר יוחאי.

עוד באותו היום הבן שלי לקח אותי לכאן ציון רבי שמעון בר יוחאי, נכנסתי פנימה, עמדתי מול קברו של התנא האלוקי, בכיתי והתפללתי. ובסוף הכרזתי: “רבי שמעון, אני שלך. אני עבד עולם לך ולכל מי שמשתטח כאן על ציונך. אני נשאר פה, ואתה עשה למעני בשמים מה שאפשר”. מיד אחרי הנדר הרגשתי טוב יותר. הכאבים הלכו והתרחקו, והלב התמלא בשמחה גדולה. הייתה לי תחושה שנושעתי. נשארתי ללון במירון, ומאז אותו יום הקדשתי את עצמי למען המקום. כמעט לא עזבתי את השטח”.

ומאז, במשך 12 שנה, אני יושב במירון. ישן בקרוון נייד, מתארח אצל שכנים טובים או מסתפק בחדרון קטן לא עוזב את השטח. ומשתדל לתת אוכל ושתיה למתפללים שמגיעים לכאן. תחילה היה לי מקום קטן וחילקתי מעט כיבוד קל ושתייה, לפני תקופה העניקו לי אחד מאנשי המושב את לול העופות שלו, שהבנו  למטבח שמוציא ארוחות ענק.

והגידול מה איתו?

באחת הפעמים הנדירות שהגיע למרכז היה עליו לשוב לבית החולים ולעבור בדיקה תקופתית שתבחן את מצב הגידול. התוצאות היו מפתיעות. “הרופאים אמרו שהוא נעלם. איננו. נמחק. יש לך הסבר הגיוני לזה? לי אין. גם להם אין. אבל הנה, זו עובדה”. מזכרת מהפגיעה המוחית עדיין קיימת. תחבושת גדולה מכסה את עורפו, והוא מצביע עליה. “דימום פה ושם מזכיר שפעם היה פה משהו שניסו לנתח ולהקרין. לפעמים גם כאבים. אבל מעבר לזה? אני כאן, בזכות רבי שמעון”.

ומה המסר שלך לעם ישראל?

אני חש ומרגיש בכל רגע את רבי שמעון בר יוחאי. אני קיבלתי על עצמי להיות העבד שלו, והוא שומר עלי עד היום. כל מי שרוצה לזכות לשמירה והגנה שיתחבר לרבי שמעון בר יוחאי. אני העדות לכך.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן